Miód na hemoroidy — działanie i zastosowanie

Na walkę z hemoroidami domowymi metodami można się zdecydować wyłącznie po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Dolegliwość jest poważna i tak też należy ją traktować, a do lekarza warto zgłosić się już w momencie zauważenia początkowych oznak choroby – wtedy rokowania są najlepsze. Czy możemy wspomóc proces leczenia hemoroidów specyfikami naturalnymi jak produkty pszczele?

Miód – czy może być lekiem na hemoroidy?

Obecnie coraz więcej mówi się na temat apiterapii, która korzysta z produktów pszczelich. Są one pomocne w zwalczaniu wszelkich dolegliwości obejmujących narządy wewnętrzne, ale też tych skórnych bądź infekcji. Wielokrotnie z ich pomocą możliwe jest wsparcie leczenia nawet bardzo poważnych chorób. Jednocześnie produkty będące efektem pracy pszczół są naturalne, a to sprawia, że nie wpływają negatywnie na organizm i nie można ich przedawkować.

Skutecznym domowym sposobem na hemoroidy jest miód oraz wszystkie specyfiki, które go zawierają produktami mającymi go w swoim składzie, jednym z nich są czopki propolisowe.

Powodem jest to, że miód powoduje przyspieszanie gojenia ran oraz posiada działanie bakteriobójcze. Jednocześnie hamuje on rozwój bakterii, które uodporniły się już na dotychczasowe metody leczenia. Tym sposobem miód jest doskonałym lekarstwem w sytuacji różnych uszkodzeń skóry oraz miejsc zainfekowanych, ale też niektórych problemów, opornych na leczenie farmakologiczne.

Czopki propolisowe i nie tylko — naturalne sposoby leczenia hemoroidów

Jeśli nie otrzymamy wyraźnych przeciwwskazań od lekarza nawiązujących do używania miodu w leczeniu hemoroidów, można wykorzystać produkty pszczele na różne sposoby. Dobrze jest korzystać z miodu poprzez spożywanie go i jednoczesne stosowanie na zewnątrz, aplikując go w miejsce objęte chorobą.

Miody albo maści oraz nasączane nimi opatrunki, a także czopki propolisowe mogą być wykorzystywane jako wspomaganie w leczeniu trudno gojących się ran przy pojawiających się hemoroidach. W takich sytuacjach miód nakładany powinien być na trudno gojące się miejsce od dwóch do trzech razy na dobę (włączając w to godziny nocne), najlepiej nie zakrywać miejsca aplikacji opatrunkiem. Kiedy rany sięgają głębiej, dobrym wyjściem jest zastosowanie czopków propolisowych, które często są rekomendowane po operacjach usuwania hemoroidów. Na początku można odczuwać pieczenie albo możliwe jest chwilowe uczucie pieczenia i nasilenie bólu. Jest to typowa reakcja skóry na działanie miodu. Należy przeczekać ten moment, efekt leczenia pojawia się najczęściej już po upływie kilku dni. W takich przypadkach również bardzo ważne są wytyczne od specjalisty.