Hemoroidy? Dasz im radę!

Hemoroidy (żylaki odbytu) składają się na szczególnie odczuwalną dolegliwość, której zlekceważenie może skończyć się pod skalpelem chirurga. Ich nasilenie się niezawodnie bierze się ze spadku aktywności ruchowej i trudności z nadwagą. Co pomaga zwalczyć to schorzenie i co zrobić, aby pomóc sobie sprawnie i z pozytywnym skutkiem?

Czym są w ogóle hemoroidy?

W trakcie wydalania stolec przechodzi przez jelito – nagły ból narasta, gdy dociska małe poduszeczkowate gruzełki krwawnicze w odbycie. Funkcjonujące bez zarzutu ścianki pełnią funkcję izolacji, aczkolwiek ulegające naciskowi są skazane na obrzęki i grożą schorzeniami krocza i odbytu. Najczęściej pojawia się krwawienie, ponieważ żylaki wypychane są na zewnątrz w trakcie załatwiania się.

Identyfikacja choroby

Objawy? Pewnego dnia przychodzą z intensywnością nie do przeoczenia. We wrażliwej strefie pojawia się świąd, pieczenie i dyskomfort w czasie defekacji. Przeważnie nadchodzi także ból biorący się z zakrzepu na hemoroidach i rozwinięciu się ogólnego zapalenia.

Poznaj przyczyny i zmień sposób na zdrowie i codzienne funkcjonowanie!

Siedzenie w fotelu i brak codziennej aktywności na świeżym powietrzu to pierwszy krok do nabawienia się żylaków odbytu. Z drugiej strony rozwojowi schorzenia może też sprzyjać regularne trenowanie dyscyplin, takich jak jogging, kolarstwo czy hippika. Kolejnym sprzymierzeńcem żylaków odbytu są codzienne, utrzymujące się kłopoty z zatwardzeniem. Nie lekceważ ich, ponieważ zwielokrotniony docisk ścianek jelita to rozpoznany powód ich powstawania.

Czy się przeciwstawić?

Przede wszystkim powinno się zadbać o zdrowy rodzaj aktywności. Elementarna ilość ruchu oraz dieta, w której nie powinny pozostać produkty sprzyjające zaparciom, np. czekolada. Rozwojowi żylaków na zwieraczu sekundują używki, dlatego idą w odstawkę mocniejsze wersje alkoholu czy kawy. Bardzo ważne jest również to, żeby dbać o komórki, wypijając ok. 2 litrów wody dziennie. Kontroluj skoki wagi i częściej podnoś się z siedzenia. Musisz też pilnować regularnego wypróżniania, bo jego stopowanie skutkuje zatwardzeniem i pogorszeniem samopoczucia.

A co z kuracją?

Jeżeli zawodzi zapobieganie, trzeba wykorzystać roziązania lecznicze przy objawach. Aby zmniejszyć bolesność, należy nabyć czopki propolisowe, specyfiki do smarowania, szybko osłabiające swędzenie i bolesność. W zaawansowanych stadiach hmoroidów konieczne będą już inne sposoby leczenia. Są to różne procedury np. promieniowanie podczerwone, mrożenie, a w najcięższych sytuacjach chirurgiczne usunięcie żylaków odbytu.