Dom

Funkcjonalny ręcznik to Twój sprzymierzeniec!

Wybierając ręczniki najczęściej na pierwszym planie stawiamy odcień i wzorki, no i oczywiście bierzemy pod uwagę, jak dopasują się do wystroju wnętrza łazienki albo czy okaże się modnym wyposażeniem przy odpoczynku nad wodą. Często zapominamy o użyteczności, czyli tak naprawdę solidności wykonania.

Wybieramy ręcznik – na co zwrócić uwagę

Wartości designu są istotne, jednak powinno się zwrócić uwagę na chłonność, właściwości materiału, szybkość wysychania i wykończenie brzegów. Kiedy idzie o pochłanianie wilgoci, dzianina z oznaczeniem 500 g na mkw to minimalny poziom podwyższonej chłonności. Takie liczby pojawiają się na półkach z asortymentem wyrobów bambusowych lub bawełnianych. Wykonane w 100 % z bawełny są przy tym bardzo mięciutkie i tym samym miłe w kontakcie ze skórą, natomiast te z bambusa są nie tylko miękkie, ale również antybakteryjne i błyszczące. Wybierając ręcznik koniecznie trzeba zwrócić uwagę na krawędzie.

Szybkoschnące ręczniki

Teraz możemy korzystać z wyjątkowo absorbujących wilgoć ręczników o krótkim okresie schnięcia. Znakomicie sprawdzą się jako ręczniki dziecięce, jak i rodziców, plażowiczów i wyczynowców. Oczywiście wybierając ręcznik, trzeba dobrać format w zależności od roli do odegrania.

Szybkoschnące ręczniki – parametry

O tych kryteriach należy pamiętać, zabierając się do nabycia szybkoschnących ręczników:

– ile czasu potrzebują na wyschnięcie,
– jaką chłonność mogą nam zaoferować,
– niewielka waga,
– korzystna cena.

Dobór jest uzależniony od naszych oczekiwań. Mamy nieco inne upodobania, dlatego najlepiej świadomie wybierać ręczniki z weluru, mikrofibry czy frotte. Główne typy ręczników o krótkim okresie schnięcia możemy wyliczyć od najcięższego do najlżejszego w kolejności: frotte, welurowe, z mikrofibry. Te ostatnie są 3x lżejsze od wersji welurowej, łatwe do zapakowania, a schną 6x szybciej niż bawełniane. Niesamowicie lekkie, mają jednak swoje drobne niedoskonałości. Dość trudno wędrują po ciele, co komplikuje użytkowanie. By się osuszyć, trzeba pognieść materiał w dłoni i przykładać do miejsc, bez względu na obszar ciała. Dużo użytkowników nie akceptuje innego wycierania niż tradycyjne, dlatego woli bardziej puszystą i odrobinę cięższą odmianę.

Ręczniki o idealnych parametrach nie są tanie, czasem to nawet ponad 100 PLN, co także może zniechęcić przyszłych kupujących. Zatem osoby poszukujące tańszych wariantów decydują się na dzianinę welurową, która płaci się za nią do 40 zł, lub w jeszcze niższej cenie wersję z frotte.